Jak to napisał Aleksander Fredro

Po cóż, po co, Macieju, tłumaczyć Rasyna?
Po cóż w otwarte karby twój geniusz się zgina?
Tyś Rasynem, Macieju!... Jawnyś dowód złożył,
Gdy chcąc scenę tłumaczyć, nowąś scenę stworzył.

Recenzje

Jakoś nie mam samozaparcia, żeby wszystkie poprzednie ksiazki opisywać :)

SREBRNE ORŁY - Teodor Parnicki

Akcja powieści rozgrywa się w czasach panowania Króla Bolesława Chrobrego (Patrycjusza Rzymskiego). Opowiada historie mnicha o imieniu Aron, którego losy są ściśle związane z Papieżem Sylwestrem Drugim i Cesarzem Ottonem. Autor ukazuje wielka politykę. Rozgrywki pomiędzy interesem Wielkiego Cesarstwa Rzymskiego a interesem Kościoła. Mimo nierozerwalnej więzi między Kościołem a Cesarstwem nie zawsze były one zgodne. Walka o wpływy, walka o władze
Dla miłośników romansów autor przygotował ciekawy kąsek. Wielka miłość Tymoteusza do Teodory Stefanii. Miłość która dodaje skrzydeł. Jak się zakończyła - warto samemu się przekonać.

BOŻE IGRZYSKO - Norman Davies

Kiedy zabierałem się do czytania nastawiałem się raczej krytycznie. Wiedziałem, że książka jest fajna. Jednak słyszałem opinie, że jest to pogląd człowieka, który niewiele ma wspólnego z Polska i się do tego wymądrza. Jednak to nie jest prawda.
Jest ona bardzo ciekawie napisana. Czyta się ja czasami jak powieść bo nie jest to takie czyste klepanie dat i wydarzeń. Davies swoje opinie stara się podpierać słowami innych historyków. Na pewno nie obraża Polaków nie wyśmiewa ich. Jego opinie czasem są kontrowersyjne, ale nie ma to nic wspólnego z wytykaniem palcami. Jest to czysta historyczna kalkulacja.

Laurence Gough - Sandstorm

Intryga na wysokim poziomie. Zakończenie jest zaskakujące i ukazuje jaki tak naprawdę jest światek szpiegów. Powieść opowiada o grupie szpiegów CIA - bardziej lub mniej przypadkowych - którzy wyruszają do Libi aby zabić pułkownika Kadafiego. Ciekawie bardzo napisana z zaskakującymi dialogami. Bardzo fajne podejście do opisywanie tego samego wydarzenia oczami różnych obserwatorów. Warto przeczytać.
,,Mam nadzieje, że pułkownik Kadafi przeczyta tę powieść - na pewno mu się nie spodoba ...'' - Listener

Bernard Malamud - Idioci maja pierwszeństwo

Co za głupia książka. Nawet nie chce mi się jej opisywać. Sam tytuł mówi za siebie !
Wziołem się znow za ksiażke Parnickiego. Ten to przynajmniej ładnie pisze.

Długa przerwa spowodowana padem serwera.
z czasem może opisze ksiażki które w tym czasie przeczytałem.

Ryszard Kapuściński - Heban

Afryka,
cudowny kontynent, piękne kraje. Autor tak pięknie opisuje ten kolorowy świat, że ma się ochotę czytać o nim więcej i więcej. Cudowność i różnorodność krain jest po prostu przytłaczająca. Z zafascynowaniem można oglądać przebogaty kraj i ludzi, których pojmowanie świata dla nas europejczyków jest całkiem niezrozumiałe.
Afryka jest tak piękna, że ma się ochotę ja dotknąć, ale nigdy tam nie pojechać.

Jacek Dukaj - Inne pieśni

Kim jesteś - panem czy niewolnikiem? Kto cię kształtuje? Ty czy inni? Hieronim Berbelek, dziś kupiec, był kiedyś wielkim strategiem. W czasie wojny dostał się jednak pod wpływ Formy nieprzyjaciela, ona omal nie pozbawiła go tożsamości i woli życia. Może odrodzi się teraz, w kontakcie ze swymi dorastającymi dziećmi, których nie widział od lat - gdy udadzą się w podróż do Afryki, krainy złotych miast i bestii bezkształtnych, do serca Czarnego Lądu, gdzie pod tajemniczą Formą rodzą się potworne cuda i przerażające piękno... Batalie w "Innych pieśniach" rozgrywają się nie tylko na polach bitewnych, ale również w umysłach bohaterów, którzy łamią wolę słabszych, poddają się presji silniejszych, budują własną tożsamość, bądź bezpowrotnie ją tracą. Na ile człowiek stwarza się samodzielnie, a na ile stwarzają go inni? Czy można poznać kogoś innego, nie stając się nim? Czy możliwe jest porozumienie z kimś naprawdę obcym - czy pozostaje tylko walka o narzucenie własnej Formy? "Inne pieśni" można czytać na wiele sposobów: jako powieść przygodową, fantasy, science fiction albo traktat filozoficzny. Jedno jest pewne - emocje gwaratnowane!

Karol Schulz - Kamień i cierpienie

Powieść o życiu i twórczości genialnego mistrza Odrodzenia włoskiego, Michała Anioła, obejmować miała według projektu autora trzy tomy. Jednakże śmierć nie pozwoliła mu dokończyć dzieła, z którego powstała jedynie pierwsza część oraz dwa rozdziały części drugiej. Niezwykłe dzieje wielkiego artysty, jego tragiczne zmagania, miłość, triumfy i klęski - ukazał autor na szerokim tle historycznym renesansowych Włoch, dworskich intryg i watykańskich spisków.

Moje projekty

wwv.pl fmail.pl boogieboard.pl bsdguru.org webkiosk.eu kidsmail.pl mydns.pl dyskietka.com